Kalendarz wydarzeń Email help
Flat View
Rok
Widok miesiąca
Miesiąc
Weekly View
Tydzień
Daily View
Dzisiaj
Categories
Kategoria
Search
Szukaj
"Serenady, Serenady..."

Orkiestra Kameralna Progress to zawodowi muzycy, wybrani spośród wybitnie utalentowanych absolwentów Gdańskiej Akademii Muzycznej, laureaci licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, współpracujący ze znanymi osobowościami ze świata muzyki. Założycielem, kierownikiem artystycznym i dyrygentem zespołu jest Tczewianin Szymon Morus, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec dr Andrzeja Kacprzaka  a obecnie student roku dyplomowego dyrygentury w klasie Maestro Wojciecha Rajskiego.

W sobotni wieczór orkiestra pod batutą Szymona Morusa zaprezentowała urzekający program, na który złożyły się: Koncert klarnetowy op.31 G.Finziego z brawurowym solistą Andrzejem Wojciechowskim oraz urokliwa Serenada na smyczki op.22 Antonina Dworzaka.

W koncercie Finziego orkiestra z wyczuciem partnerowała klarneciście potęgując budowanie nastrojowej aury poszczególnych części utworu. Pełna wigoru i żwawości cz I, a cz II wypełniona introwertycznymi, mrocznymi doznaniami duszy kompozytora, zaklętymi w dźwięki, niekiedy lirycznymi, wzruszającymi uniesieniami tęsknoty, to znowu melancholii, zostały doskonale wyeksponowane przez muzyków. No i bardzo odmienna w nastroju cz III, figlarna i pełna animuszu podkreślona subtelną wirtuozerią Andrzeja Wojciechowskiego.

Natomiast w Serenadzie na smyczki Dworzaka, pełnej rozmachu i logiki, bogatej w urzekającą inwencję melodyczną, której słuchało się z wielka przyjemnością, kameraliści pod batutą Szymona Morusa płynnie przeprowadzili słuchających przez odmienne nastroje zawarte w całej pięcioczęściowej kompozycji. A zakończenie III części Tempo di Valse było tak efektowne i żywiołowe, że poderwało publiczność do braw.

W czasie koncertu dało się odczuć ewidentnie, że wszyscy muzycy rzetelnie pracują na sukces artystyczny orkiestry, która pełnym, czasami potężnym brzmieniem wypełniała przestrzeń Sali koncertowej.

I tak oto w krajobrazie kulturalnym Tczewa w cieniu ponad półwiecznej tradycji Chóru Męskiego Echo i Harcerskiej Orkiestry Dętej pojawia się nowy, tym razem zawodowy zespół – Orkiestra Kameralna Progress.

Nie można powiedzieć, że sala była wypełniona po brzegi, ale licznie przybyła rzesza wielbicieli Polihymnii odebrała koncert wspaniale, nagradzając wykonawców, jak przystało na wytrawnych melomanów, gromkimi brawami. Nie odbyło się a jakże, bez bisów.

Szkoda tylko, że na widowni zabrakło uczniów z rodzicami i pedagogów Szkoły Muzycznej im. Janiny Garści, co byłoby doskonałym przykładem dydaktycznym i wychowawczym, tym bardziej, że dyrygent jest właśnie absolwentem tczewskiej szkoły.

Jak zapowiadano orkiestra pojawi się w br. na estradzie Centrum Kultury i Sztuki przynajmniej jeszcze dwukrotnie. Zatem Radni Miejscy i Włodarze miasta będą mieli okazję przekonać się, że środki z budżetu miasta dofinansowujące cykl koncertów, nie zostały zmarnowane i wziąć pod rozwagę zaangażowania Orkiestry Kameralnej Progress jako artystycznej wizytówki miasta.

(szunaj, Dziennik Bałtycki)


Wróć

Kalendarz

poprzednim miesiącu marzec 2011 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 9 1 2 3 4 5 6
week 10 7 8 9 10 11 12 13
week 11 14 15 16 17 18 19 20
week 12 21 22 23 24 25 26 27
week 13 28 29 30 31

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU!     fb